İçeriğe atla

Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi, öğretim ve öğrenim süreçlerini ortak çalışmaya daha yatkın ve daha yaratıcı hale getiriyor

Güçlükler

Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi, öğrenci ve personelin gereksinimlerine yanıt veremeyen, eski e-posta sistemleri Cyrus IMAP ile GroupWise'ı kullanıyordu. Depolama kotasının yetersizliği nedeniyle öğrenciler e-postadan gerektiği ölçüde yararlanamıyordu. Öğretim üyeleri ise, farklı takvim programları kullandığından planlama konusunda sorun yaşıyordu. Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi, Bilişim Teknolojisi Dairesi - Sosyal İşler, İletişim ve Danışmanlık Bölümü direktörü Stan North Martin, "Aynı takvimi kullanmayan bir kişiyle toplantı ayarlamanın kolay bir yolu yoktu. Önce o kişiyi aramanız ve gidip gelen e-postalarla müsait olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyordu," diyor.

Öğrenciler ve öğretim üyeleri ortak çalışma yürütmeye çalıştığında ise çeşitli engellerle karşılaşıyordu. Örneğin yöneticiler, personel toplantıları sırasında notların verimli şekilde alınması ve paylaşılması için sürekli çaba harcıyordu. Martin, "Microsoft Word kullanırken, en son sürümü kullandığımızdan hiçbir zaman emin olamıyorduk. Ağır aksak ilerleyen bir süreçti," diyor.

"Kampüste dönüşümü en etkili şekilde destekleyen faktörlerden biri de herkesin aynı platforma taşınması ve aynı e-posta ile takvimin kullanılmasıydı."

Stan North Martin, Sosyal İşler direktörü, Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi, Bilişim Teknolojisi Dairesi - İletişim ve Danışmanlık Bölümü

Çözüm

E-posta depolama alanı ve takvim sistemleri konusunda yaşadıkları hayal kırıklıkları ve ortak çalışma yeteneklerinin sınırlı olması nedeniyle üniversitenin CIO'su, ekipten, öğrenciler için Google Workspace, Microsoft Live ve Zimbra gibi barındırılan çözümleri araştırmalarını istedi. Ekip, maliyet ve avantajları analiz ettikten sonra, seçeneklerin sayısını azaltmak için öğrencilerden oluşan inceleme grupları oluşturdu. Farklı araçlar üzerinde yapılan pilot testler, izlenen tanıtım toplantıları ve öğrencilerden gelen geri bildirimlerin değerlendirilmesinin ardından üniversite, Google'a geçmeye karar verdi. Farklı yazılım ve donanımlarla entegre olabilme yeteneği, Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi'nin bu kararında önemli bir etken olmuştu. Google Hizmet Ekibi lideri ve Bilişim Teknolojisi Dairesi direktör yardımcısı Sarah Noell, "Microsoft çözümü aslında yalnızca Internet Explorer üzerinde çalışıyordu," diyor. "Oysa kampüsteki Mac'lerin sayısı giderek artıyordu.

Çoğu zaten Google kullanan öğrencilerimiz için bu alternatif çok mantıklı olacaktı." Bu sırada CIO, kampüsteki başka bir grubun, eğitim kadrosu ve personel için Google Workspace'i değerlendirmesini istedi. Esas kriter, süreçlerde çok sınırlı bir değişikliğe yol açacak bir çözümde karar kılmaktı. Yerleşik bir çözümden bulut tabanlı bir çözüme geçmek, süreçlerde belirli bir oranda değişiklik yapılması ihtiyacını beraberinde getirse de, gerçekte gerekli olan değişikliklerin hiç de abartılacak ölçüde olmadığı ortaya çıktı. Eğitim kadrosunun çoğu, öğrencilerin başarıyla kullandıklarına şahit oldukları Google'a geçilmesi kararını sevinçle karşıladı. Noell, personelin bir kısmı başta isteksiz olsa da Google Workspace'i kullanmaya başladıktan sonra şikayetlerin büyük ölçüde kesildiğini hatırlıyor. Şimdi, Noell'in ekibi, 75.000'den fazlası etkin olarak kullanılan 180.000'in üzerinde Google hesabının yönetiminden sorumlu. Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi mezunları kendi hesaplarını istedikleri süreyle kullanabiliyor. Etkin olarak kullanmasalar da, çoğu mezunun hesapları duruyor.