İçeriğe atla

Her öğrenci için erişilebilirlik

Öğrenim deneyimine tüm öğrencilerin kendi tarzlarında, tam olarak katılması herkesi memnun edecek bir sonuçtur. Google for Education ürünlerini işte bu yüzden, her öğrencinin öğrenmesine, ilham almasına ve tüm potansiyelini ortaya koymasına yardımcı olacak şekilde, erişilebilirlik konusunu göz önünde bulundurarak geliştiriyoruz.

Kulağında mavi kulaklıklarla dizüstü bilgisayar ekranına bakan bir öğrencinin olduğu video karesi.

Farklı ihtiyaçlara ve öğrenim tarzlarına sahip öğrencilerle etkileşime geçme

Aynı sınıfta olsalar da öğrencilerin öğrenme biçimleri farklılık gösterir. Tüm öğrencileri desteklemek amacıyla, görme veya işitme bozuklukları olan, fiziksel engelli ve yeni bilgileri işleme konusunda farklı yaklaşımlara sahip öğrenciler de dahil olmak üzere, eğitimcilerin her öğrencinin ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olacak çeşitli teknolojiler geliştiriyoruz.

Google olarak, erişilebilir tasarımın iyi tasarım olduğuna inanırız. Google for Education ürünlerini geliştirirken erişilebilirlik konusunu göz önünde bulunduruyor ve her öğrencinin öğrenmesine, ilham almasına ve potansiyelini tam olarak ortaya koymasına yardımcı olmayı hedefliyoruz.

Tüm öğrenciler için geliştirilmiş araçlar

Hayat boyu öğrenme için stratejiler geliştirme

Öğrenciler, ihtiyaç duydukları araçlara sahip olduğunda ve onları nasıl kullanacaklarını bildiğinde özgüvenleri artar ve ileride de işlerine yarayacak öğrenim stratejileri geliştirirler. Görsel yardım, altyazı ve Google Workspace'teki gerçek zamanlı ortak çalışma özellikleri, gerek kalıcı veya geçici engelleri olan, gerekse öğrenim konusunda belirli koşullara ihtiyaç duyan tüm öğrenciler için öğrenimin önündeki engellerin kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Masada, kendisini izleyen başka bir öğrencinin yanına oturmuş kulağında beyaz kulaklıklarla tablet ekranına dokunan bir öğrenci.
Bir masanın üzerinde, ekranında dokunmatik ekran klavyesi gösterilen tablete dokunmaya hazırlanan öğrenci.
Kişiselleştirilmiş öğrenim

Tüm öğrenciler için ilham veren deneyimlere erişme olanağı sağlama

Öğrencilere teknolojiyi kullanırken ve ödevlerini yaparken yararlanabilecekleri çeşitli seçenekler sunulduğunda, aynı zamanda tüm öğrencilerin öğrenim deneyiminde izleyebilecekleri alternatif yollar oluşturulmuş olur. Örneğin, ChromeVox ve Seç ve Dinle gibi Chromebook özellikleri, görme veya işitme konusunda desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere yardımcı olurken, tüm öğrenciler için de bilgiye erişme konusunda farklı yöntemler sağlar. Chromebook'taki ayarlar özelleştirildikten sonra, bu ayarlar öğrencinin herhangi bir cihaza her girişinde geçerli olur. Böylece zaman kaybı önlenir ve öğrenciler dikkatini öğrenmeye verebilir.

Kapsayıcı deneyimler

Her öğrenciye katılma ve başarma gücü sağlama

Her öğrenci, sınıfa güçlü yanları, bakış açıları ve gereksinimleri açısından çeşitli farklılıklarla gelir. Google for Education ürünleri, tüm öğrencilerin akranlarıyla yan yana öğrenebilmesini kolaylaştırmak için metin büyütmeden, sesle yazmaya ve Braille desteğine kadar pek çok erişilebilirlik özelliği sunar. Chrome uzantıları ise daha da fazla olanak sunarak, aynı anda hem bireye özel hem de kapsayıcı öğrenim deneyimlerine zemin hazırlar.

Yatakta uzanmış, annesiyle birlikte gülümseyerek Chromebook'ta vakit geçiren küçük bir çocuk.

"Özel gereksinimleri olan çocukların işine yarayan şeyler aslında herkesin işine yarıyor. İşe yarayan stratejiler ise… Aynen öyle, işe yarıyor."

Suley Castillo, Öğretim Koçu, Dallas Bağımsız Okul Bölgesi

Google'ın erişilebilirlik özellikleri ve araçları hakkında bilgi edinin

Google Workspace'te, Chromebook'larda ve ekleyebileceğiniz Chrome uzantılarında yerleşik olarak sunulan erişilebilirlik ayarları ve özellikleriyle ilgili bu hızlı rehberi indirin ve paylaşın.

Eğitimciler ve yöneticiler için diğer kaynaklar

Google'ın erişilebilirlik özelliklerinden en iyi şekilde yararlanabilmek için eğitimlere, derslere ve en sık sorulan soruların yanıtlarına ulaşın.

Google Workspace, ChromeOS ve Chromebook'larda erişilebilirlik hakkında bilgi sahibi olun

Google Workspace for Education

Öğrenim ve kavramaya yardımcı olan yerleşik özellikleri kullanma

Dokümanlar, E-Tablolar, Formlar ve Slaytlar gibi Google Workspace uygulamalarının, farklı ihtiyaçları ve öğrenim tarzları olan öğrenciler için öğretim stratejilerini nasıl destekleyebileceğini keşfedin.

ChromeOS ve Chromebook'lar

Çeşitli cihazlarda uyarlanabilir ayarlara erişin ve ayarları özelleştirin

Chromebook'lardaki özelleştirilebilir ayarların, öğrencilerin bilgiye erişmesine ve konuları kendilerine en uygun şekilde öğrenmesine nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

Başlayın

Google'ın nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin

Öğrencilerinizin ihtiyaçlarını karşılayacak doğru ürün ve özellikleri seçmenize yardımcı olacak bir uzmanla iletişime geçin.

Erişilebilirlik özelliklerini ve araçlarını keşfedin

Google Workspace ve Chromebook'larda sunulan erişilebilirlik seçenekleriyle ilgili bu hızlı rehberi indirin ve paylaşın.