Przejdź do treści
Teraz Gemini ma dodatkową ochronę danych. Czatuj z Gemini, aby zaoszczędzić czas, dostosować proces nauki i rozbudzić kreatywność.
Teraz Gemini ma dodatkową ochronę danych. Czatuj teraz.

Dzięki Chromebookom i Google Workspace for Education lekcje w Szkole podstawowej w Ormiston są bardziej inspirujące, a uczniowie zyskali pewność siebie

Wyzwanie

Technologia odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu umiejętności cyfrowych wśród uczniów szkoły podstawowej w Ormiston. Te z kolei pomagają im przygotować się do następnego etapu edukacji i przyszłej kariery. „Jeśli chodzi o technologie informatyczne i komunikacyjne, jesteśmy szkołą, która patrzy w przyszłość i zawsze stara się sprostać potrzebom uczniów” – mówi Kirsty Dunn, wychowawczyni z Ormiston.

Szkoła otrzymuje z agencji Education Scotland pozytywne opinie na temat wyników w nauczaniu. Nauczyciele zauważyli jednak, że powolne, starzejące się laptopy z systemem Windows stały się przeszkodą w uczeniu się i nauczaniu. „Dobrze radzimy sobie jako szkoła i chcemy wprowadzać następne ulepszenia zamiast spoczywać na laurach” – mówi Dunn. „Szkolne komputery nie spełniały wymagań programu nauczania. Ogromną przeszkodą było nawet samo ich uruchomienie”.

Długi czas uruchamiania frustrował nauczycieli, którzy nie chcieli tracić cennych minut podczas lekcji. Wolno działające laptopy irytowały też uczniów. „Większość uczniów korzysta na co dzień z szybkich urządzeń, więc trudno było im zrozumieć, dlaczego laptopy nie działają zgodnie z oczekiwaniami” – zauważa wychowawczyni.

Laptopów było też za mało. „Z powodu ograniczonego budżetu trudno było zapewnić szkole odpowiednią liczbę urządzeń” – przyznaje Dunn. Z każdego laptopa korzystało około 4 uczniów, co utrudniało dostęp do narzędzi online.

Dział IT lokalnego kuratorium zarządzał centralnie laptopami, na których został zainstalowany predefiniowany pakiet aplikacji. Ograniczało to dostęp do innych aplikacji nauczycielom, którzy chcieli stosować kreatywne podejście do lekcji, pomagać uczniom z problemami w nauce poznawać nowe koncepcje albo sprawdzać zdolności rozumienia.

Tak jak wiele innych szkół w Szkocji, szkoła w Ormiston skupia się na zmniejszaniu nierówności w edukacji. „Musimy sprostać potrzebom wszystkich uczniów” – uważa wychowawczyni klasy, Kirsty Dunn. „Chcemy niwelować różnice między różnymi grupami uczniów, żeby zapewnić równość”. W celu realizacji potrzeb edukacyjnych niektórzy uczniowie musieli używać innego oprogramowania albo urządzeń przenośnych, które pomagały im w literowaniu lub zamianie mowy na tekst. Dodatkowe oprogramowanie i urządzenia musiały być zamawiane w lokalnym kuratorium, a w rezultacie uczniowie z problemami w uczeniu się odstawali od swoich rówieśników.

Rozwiązanie

W 2012 r. w szkole podstawowej w Ormiston zaczęto korzystać z Google Workspace w ramach udostępniania nauczycielom i uczniom adresów Gmail. Wynikało to z opóźnionego wdrożenia wirtualnej platformy edukacyjnej Glow używanej w całej Szkocji. „Korzystaliśmy trochę z Google Workspace, ale niezbyt wiele” – mówi Kirsty Dunn. Gdy Rada East Lothian zdecydowała się zwiększyć dostęp uczniów do komputerów, szkoła otrzymała 24 Chromebooki – po jednym dla każdej ze starszych klas – a nauczyciele zaczęli eksperymentować z Google Workspace i aplikacjami.

Początkowo laptopy z systemem Windows były używane równolegle z Chromebookami. Kierownictwo szkoły zauważyło jednak, że używanie Chromebooków było łatwiejsze i bardziej intuicyjne dla nauczycieli i uczniów. Oferowały one również lepsze zabezpieczenia niż system operacyjny Windows oraz umożliwiały dostęp do większej liczby aplikacji pobudzających kreatywność w klasie. Niższa cena dodatkowo pomogła szkole w zakupie większej liczby Chromebooków i zrezygnowaniu z laptopów z systemem Windows. W 2018 r. placówka miała już 100 Chromebooków – mniej więcej 1 na 2 uczniów.

W szkole podstawowej w Ormiston używana jest również usługa Google Classroom, która ma głównie umożliwiać nauczycielom komunikowanie się z uczniami inne niż w przypadku tradycyjnych dzienniczków. Początkowo usługa Classroom była wykorzystywana na jednych zajęciach, ale po pozytywnych opiniach uczniów została wprowadzona w całej szkole.

Oferty

Większa pewność siebie i autonomia uczniów

Podczas pracy nad projektami uczniowie szkoły w Ormiston korzystają z oceniania przez rówieśników, a proces ten jest znacznie łatwiejszy dzięki takim narzędziom Google Workspace jak Dokumenty Google. „Uczniowie byli bardzo podekscytowani, gdy odkryli, że mogą edytować dokumenty innych osób i widzieć tekst wpisywany przez innych uczniów” – wspomina Dunn. „Regularnie poprawiają i przeredagowują swoje prace na podstawie komentarzy innych uczniów. Odpowiadają też na ich opinie. Na bieżąco rozmawiają o swoich pracach, a to przynosi bardzo pozytywne efekty”. Kirsty Dunn zauważa, że dzięki temu uczniowie zdali sobie sprawę, jak ważne jest edytowanie i ponowne przeglądanie prac w odpowiedzi na opinie kolegów z klasy. „Wiedzą teraz, że pierwsza wersja jest tylko wersją roboczą”.

„Możliwość posiadania własnych plików w Dokumentach Google i kontrolowania, kto może je komentować, to potężne narzędzie dla uczniów. Zwiększa też ich pewność siebie” – zauważa Dunn. Szczególne znaczenie ma też to, że opinie można przesyłać anonimowo. „Uczniom, którzy boją się przekazywać opinie twarzą w twarz, Dokumenty Google dają możliwość uczestnictwa w procesie oceniania w inny sposób i umożliwiają wyrażenie konstruktywnej krytyki”.

„Uczniom, którzy boją się przekazywać opinie twarzą w twarz, Dokumenty Google dają możliwość uczestnictwa w procesie oceniania w inny sposób”.

Kirsty Dunn, Wychowawczyni klasy, Szkoła podstawowa w Ormiston

Rozszerzanie opcji ułatwień dostępu

Nauczyciele nie muszą ograniczać się do aplikacji preinstalowanych przez lokalne kuratorium. Zamiast tego mogą wybierać aplikacje lub zmieniać sposoby ich wykorzystania przez uczniów dzięki ChromeOS. „Możemy lepiej dopasować się do uczniów i ich potrzeb oraz pozwolić im na samodzielne wybranie narzędzi. To bardzo inspirujące dla dzieci”. Nauczyciele mogą na przykład pomóc uczniom z dysleksją wybrać rozszerzenia do Chrome, które dodają warstwy kolorystyczne lub zmieniają czcionkę, żeby ułatwić czytanie. „Uczniowie mogą korzystać z tych samych laptopów co ich koledzy i koleżanki, ale w nieco bardziej spersonalizowanej wersji” – zauważa Dunn.

Odkrywanie kreatywnego podejścia

Mając inne opcje niż kartka papieru i coś do pisania, uczniowie mogą odkrywać kreatywne metody nauki. W projekcie #projectstarfall dotyczącym kreatywnego pisania uczniowie dokumentują hipotetyczne lądowanie kosmitów w Ormiston. Uczniowie utworzyli w Witrynach Google stronę, na której dzielą się najnowszymi wiadomościami o „inwazji obcych”. Opublikowali na przykład wywiad dźwiękowy z amerykańskim łowcą UFO, który wyjaśnia, co należałoby zrobić w razie ataku kosmitów. Dodają też artykuły na temat przybyszów z kosmosu widzianych rzekomo we wsi.

„Teraz to naturalne, że nauczyciele pytają dzieci, w jaki sposób chcą się one podzielić swoją wiedzą” – mówi Dunn. „Same wybierają narzędzia”. Dzięki szerszej gamie narzędzi do prezentowania zdobytej wiedzy przez uczniów mogą oni kreatywnie skupić się na efektach nauki. „Na lekcji najważniejsze jest samo uczenie się, a nie to, jaką technologię wybrali uczniowie” – mówi nauczycielka.

Na zebraniach, na których poruszane są takie tematy jak bycie miłym i wspieranie innych, uczniowie używają Formularzy Google, aby pytać kolegów, czy ich rówieśnicy byli dla siebie mili. Cotygodniowe ankiety są wyświetlane na ekranach, więc uczniowie widzą ich wyniki. Jeśli są one niskie, uczniowie omawiają, co można zrobić, aby wzajemnie się wspierać.

„Chcieliśmy, żeby wyniki ankiet udostępniane całej szkole były anonimowe. Dzięki temu każdy czuje, że może udzielić szczerych odpowiedzi, a my możemy dowiedzieć się, kto potrzebuje naszej pomocy” – mówi osoba z dyrekcji szkoły. Na przykład jeśli jakiś uczeń czuje się samotny, koledzy mogą mu pomóc w rozmowie z rówieśnikami.

„Ankiety to niezwykle potężne narzędzie do dbania o szkolny etos. Uczniowie korzystają z nich zupełnie samodzielnie” – zauważa Dunn. „W używaniu Chromebooków i Google Workspace fajne jest to, że wykorzystanie narzędzi stało się naturalne – to po prostu część codziennej nauki”. Połączenie Google Workspace, Chromebooków i urządzeń Chromebook Tab 10 stworzyło środowisko służące odkryciom i kreatywności. Nie było to możliwe na starych laptopach. „Uczniowie z przyjemnością zgłębiają tematy związane z przedmiotami, których się uczą, i dzielą się tą wiedzą z innymi. Mamy czas, żeby im to umożliwiać” – mówi wychowawczyni. „Możliwość współpracy miała największy wpływ na proces uczenia się”.

W skrócie

Co chciano zrobić

  • Ulepszenie rozwiązań technologicznych, aby można było spełnić wymagania programu nauczania.
  • Rozszerzenie dostępu do urządzeń i aplikacji.
  • Zapewnienie nauczycielom większej kontroli nad aplikacjami i narzędziami.

Co zrobiono

  • Laptopy z systemem Windows zostały zastąpione Chromebookami i Google Workspace.
  • Zamiast dzienników uczniów wszyscy korzystają z Google Classroom.
  • Przystosowano urządzenia Acer Chromebook Tab 10 do potrzeb młodszych uczniów.

Co udało się osiągnąć

  • Uczniowie zyskali większą pewność siebie dzięki samodzielnemu wyborowi narzędzi do nauki.
  • Technologia została dostosowana do potrzeb uczniów z trudnościami w nauce.
  • Wykorzystano kreatywne podejście do nauczania.

Zarejestruj się tutaj, aby otrzymywać najnowsze informacje, statystyki, materiały i inne zasoby.