Her öğrenci için erişilebilirlik

Öğrenim deneyimine tüm öğrencilerin kendi tarzlarında, tam olarak katılması herkesi memnun edecek bir sonuçtur. Google for Education ürünlerini işte bu yüzden, her öğrencinin öğrenmesine, ilham almasına ve tüm potansiyelini ortaya koymasına yardımcı olacak şekilde, erişilebilirlik konusunu göz önünde bulundurarak geliştiriyoruz.

A student, about 10-13 years old, listens to a lesson on his headphones, focuses intently on a Chromebook.

Farklı ihtiyaçlara ve öğrenim tarzlarına sahip öğrencilerle etkileşime geçme

Aynı sınıfta olsalar da öğrencilerin öğrenme biçimleri farklılık gösterir. Tüm öğrencileri desteklemek amacıyla, görme veya işitme bozuklukları olan, fiziksel engelli ve yeni bilgileri işleme konusunda farklı yaklaşımlara sahip öğrenciler de dahil olmak üzere, eğitimcilerin her öğrencinin ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olacak çeşitli teknolojiler geliştiriyoruz.

Google olarak, erişilebilir tasarımın iyi tasarım olduğuna inanırız. Google for Education ürünlerini geliştirirken erişilebilirlik konusunu göz önünde bulunduruyor ve her öğrencinin öğrenmesine, ilham almasına ve potansiyelini tam olarak ortaya koymasına yardımcı olmayı hedefliyoruz.

Tüm öğrenciler için geliştirilmiş araçlar

Yaşam boyu öğrenim için stratejiler geliştirme

Öğrenciler, ihtiyaç duydukları araçlara sahip olduğunda ve onları nasıl kullanacaklarını bildiğinde özgüvenleri artar ve ileride de işlerine yarayacak öğrenim stratejileri geliştirirler. Görsel yardım, altyazı ve G Suite'teki gerçek zamanlı ortak çalışma özellikleri, gerek kalıcı veya geçici engelleri olan, gerekse öğrenim konusunda belirli koşullara ihtiyaç duyan tüm öğrenciler için öğrenimin önündeki engellerin kaldırılmasına yardımcı olabilir.

A student wearing headphones is deeply immersed in a lesson on a phone or tablet.
A student uses the keyboard on his Android tablet.
Kişiselleştirilmiş öğrenim

Tüm öğrenciler için ilham veren deneyimlere erişme olanağı sağlama

Öğrencilere teknolojiyi kullanırken ve ödevlerini yaparken yararlanabilecekleri çeşitli seçenekler sunulduğunda, aynı zamanda tüm öğrencilerin öğrenim deneyiminde izleyebilecekleri alternatif yollar oluşturulmuş olur. Örneğin, ChromeVox ve Seç ve Dinle gibi Chromebook özellikleri, görme veya işitme konusunda desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere yardımcı olurken, tüm öğrenciler için de bilgiye erişme konusunda farklı yöntemler sağlar. Chromebook'taki ayarlar özelleştirildikten sonra, bu ayarlar öğrencinin herhangi bir cihaza her girişinde geçerli olur. Böylece zaman kaybı önlenir ve öğrenciler dikkatini öğrenmeye verebilir.

Kapsayıcı deneyimler

Her öğrenciye katılma ve başarma gücü sağlama

Her öğrenci, sınıfa güçlü yanları, bakış açıları ve gereksinimleri açısından çeşitli farklılıklarla gelir. Google for Education ürünleri, tüm öğrencilerin akranlarıyla yan yana öğrenebilmesini kolaylaştırmak için metin büyütmeden, sesle yazmaya ve Braille desteğine kadar pek çok erişilebilirlik özelliği sunar. Chrome uzantıları ise daha da fazla olanak sunarak, aynı anda hem bireye özel hem de kapsayıcı öğrenim deneyimlerine zemin hazırlar.

A female student rests her hand contemplatively on her chin as she absorbs a lesson.

"Özel gereksinimleri olan çocukların işine yarayan şeyler aslında herkesin işine yarıyor. İşe yarayan stratejiler ise… Aynen öyle, işe yarıyor."

Suley Castillo, Instructional Coach, Dallas Bağımsız Okul Bölgesi

Google'ın erişilebilirlik özellikleri ve araçları hakkında bilgi edinin

G Suite'te, Chromebook'larda ve ekleyebileceğiniz Chrome uzantılarında yerleşik olarak sunulan erişilebilirlik ayarları ve özellikleriyle ilgili bu hızlı rehberi indirin ve paylaşın.

Hızlı rehberi indirin

Google'ın nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin

Öğrencilerinizin ihtiyaçlarını karşılayacak doğru ürün ve özellikleri seçmenize yardımcı olacak bir uzmanla iletişime geçin.

Erişilebilirlik özelliklerini ve araçlarını keşfedin

G Suite ve Chromebook'larda sunulan erişilebilirlik seçenekleriyle ilgili bu hızlı rehberi indirin ve paylaşın.

Kaydolduğunuz için teşekkür ederiz!

Bize ilgi alanlarınızdan biraz daha bahsedin.