Vedruna okulları, bakım ve lisans maliyetlerinin ortadan kalkması sayesinde, önümüzdeki 4 yıl içinde 600.000 Euro'ya varan bir tasarruf sağlayacak.

Sınıflara Chromebook'ları getirerek, öğrencilerimizin motivasyonunu artırmayı ve aynı zamanda onların öğrenme yeteneklerini geliştirmeyi amaçlıyorduk. Ayrıca, öğretmenleri daha yetkinlik odaklı bir öğretim anlayışına yönlendirmeyi, böylece öğretmen-öğrenci ilişkisini de geliştirmeyi istiyorduk. Bu şekilde, sınıf içinde ve dışında grup çalışmalarını da kolaylaştıracaktık.

Pere Viñas, Ripoll Vedruna Okulu, İlkokul öğretmeni.

Zorluklar

Daha önce de Google Apps Eğitim Sürümü ortamını kullanan Vedruna okulları olduysa da, bu okullar Chromebook desteğine sahip değillerdi. 2013'te, öğrencilere yönelik dijital eğitimi bir adım daha ileri götürmek adına kararlı bir hareket olarak Chromebook'larla pilot çalışması başlatıldı ve bu sistemin, bir bilgisayar odasını temel alan ve ciddi kullanım kısıtlamalarına sahip eski sisteme göre öğrenim ortamında bazı somut avantajlar sunduğu görüldü.

Çözüm

Çeşitli merkezlerde Google Apps Eğitim Sürümü ortamı zaten bir kullanım alanı bulmuştu, ancak bu örneklerde Google Chromebook'ların desteği yoktu. Chromebook kullanımı, tam kapsamlı bir deneme olarak ilk kez Eylül 2013'te, Barcelona'nın Gracia ilçesindeki Vedruna ortaokulunun zorunlu ikincil eğitim kurslarında başladı. Bu ilk fazda 150 Chromebook kullanılıyor, öğrenciler ve eğitim kadrosu birbirleriyle iletişim kurarak cihazların yeteneklerini ve özelliklerini değerlendiriyordu. Üç ay sonra, bu sistemin eski sisteme göre bazı somut avantajlar sunduğu ortaya çıktı ve Vedruna'nın yönetim kurulu, bu yeni sistemi ikinci aşamaya taşımaya karar verdi.