Paganel İlkokulu, Google Chromebook sayesinde sınıfta bilgisayar kullanımını kalem tutmak kadar kolay hale getiriyor

Google Apps, son derece etkileşimli ve basit bir öğrenim aracı olarak değerini zaten kanıtlamıştı. Tamamen İnternet üzerinde barındırılan bir araç olduğundan, Chromebook'lar da Google Apps'a mükemmel uyum sağlayan cihazlar olarak öne çıkıyor. Eski dizüstü bilgisayarların ihtiyaç duyduğu 10 dakikalık süreye kıyasla Chromebook'ların çalışır ve hazır hale gelmesi için yalnızca 10 saniye yeterli oluyor.

Steve Philip, Paganel School, Başöğretmen Yardımcısı

Zorluklar

Paganel'in odaklandığı esas noktalardan biri de, bir şeyleri başarmak için birlikte çalışabilmeyi çocuklara öğretmekti. Bu yaklaşım, ilkokul öğrencileri için asıl önceliğin bireysel öğrenim olarak görüldüğü geleneksel düşünüş biçimine göre bir fark yaratırken, çocukların, hemen her konumdan birlikte çalışma olanaklarının yaygın olarak sunulduğu, günümüzün iş ve yüksek öğrenim ortamına hazırlanmasına yardımcı olmaktadır. Öğretmenler ve öğrenciler ücretsiz iletişim ve birlikte çalışma olanakları sunan bir ürün seti olan Google Apps Eğitim Sürümü'nden ve onunla birlikte gelen Gmail, Google Talk, Google Takvim, Google Dokümanlar ve Google Sites gibi özelliklerden zaten faydalanıyorlardı. Google Apps'tan en yüksek verimi alabilmek için Paganel School, yardımcı öğretim gereçleri olarak dizüstü bilgisayarların da kullanılmasını teşvik ederek sınıf faaliyetlerinde dizüstü bilgisayarlardan yararlanmaya başladı. Ancak, çoğunlukla kurulum sürelerinin uzun olması nedeniyle bu dizüstü bilgisayarların pek de tercih edilmediği giderek daha belirginleşen bir gerçek olarak ortaya çıktı.

Çözüm

Steve, Google Chromebook'lar ve onların okullardaki kullanımı hakkında, Amerika'daki bir irtibatı aracılığıyla bilgi sahibi olmuştu. Chromebook'lar, masaüstü ortamında hiçbir şeyin depolanmadığı, sabit diski olmayan dizüstü bilgisayarlar olarak düşünülebilir. Tüm sistemlere ve programlara web tarayıcısı üzerinden erişildiğinden, bulutta depolanan bilgi ve hizmetlere birkaç saniye içinde erişilebilmektedir. Paganel School, geçtiğimiz yıl 32 Chromebook satın aldı ve bunları 10-11 yaş grubundaki altıncı sınıf öğrencilerine tahsis etti. Artık öğrenciler Chromebook'ları ders sırasında istedikleri zaman alabiliyor, diğer sınıflar da belirli görevler için cihazları ödünç alarak kullanabiliyor.