Brittany Wenger, göğüs kanserinin daha iyi saptanması amacıyla bir algoritma yazdı

Hedefim ödül almak değil, ama aldığım ödüller, bilimsel araştırmalarımın dikkate değer olduğunu gösteriyor. Her geçen yıl, araştırmam daha da kapsamlı hale geliyor ve insanlık için yarar sağlama potansiyeli de artıyor.

Brittany Wenger, Öğrenci, Duke Üniversitesi

Zorluklar

Doktorlar, hastalarına tutarlı ve güvenilir tedavi olanakları sağlamak için çabalamaktadır. Kanserle ilgili kişisel bir deneyim yaşamış olan ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeyi isteyen Brittany Wenger, bir bilim insanı ve araştırmacı olarak yeteneklerini, göğüs kanserinin teşhis edilmesini sağlayan inanılmaz, hatta neredeyse canlı bir ağ oluşturmak üzere kullanmaya karar verdi.

Çözüm

Bulutun gücünü kullanan Brittany, kanseri doğru şekilde tespit ettiği kanıtlanan, inanılmaz bir ağ oluşturdu. Britanny'nin Google Science Fair projesi, bulut ağına, insanlar tarafından fark edilemeyecek kadar karmaşık olan düzenleri nasıl tespit edebileceğini öğreten yapay bir beyine benziyordu. Oluşturduğu program, bu yapay sinir ağlarını bireyselleştirilmiş verilere uygulayarak, göğüs kanserini %99,1'lik bir kesinlikle tespit edebiliyordu. Britanny'nin programı, şu anda kanser teşhisi amacıyla hastanelerde kullanılmaktadır.